CADKON Stavební konstrukce

CADKON Stavební konstrukce je nadstavba produktů Autodesku (AutoCAD LT, AutoCAD, AutoCAD Architecture, AutoCAD MEP...) určená pro kreslení stavebních výkresů podle ČSN.

Aktuální verze je CADKON Stavební konstrukce 2024. Od verze 2018 je program nově chráněn pomocí FlexLM, který umožňuje online aktivaci a online přenos licence mezi PC.

Více informací o produktu naleznete zde...

Chcete rozšířit své znalosti a využívat váš program naplno?

  • Přijďte k nám na školení. Aktuální termíny pro učebny v Praze a Brně jsou zde.
  • Zůstaňte v kanceláři a přihlaste se na naše bezplatné webináře. Aktuální termíny jsou zde.
  • Obecné
  • Jak na to?
  • Chyby a chybová hlášení
  • Instalace, licencování, CADKON Active (subsription)...
Obecné nahoru
Zobrazit odkaz na tento záznam:

CADKON Stavební konstrukce a TZB má stejné nároky na konfiguraci počítače jako verze AutoCADu, na které je CADKON nainstalován.

Systémové požadavky pro danou platformu produktu Autodesku naleznete v
dokumentačních materiálech konkrétního produktu nebo přímo na obalu produktu.

CADKON Stavební konstrukce a TZB navíc vyžaduje dostatečný prostor na disku počítače:

  • 200 MB (Stavební konstrukce) a 200 MB (TZB) volného místa na disku pro instalaci programových souborů
  • 500 MB (Stavební konstrukce) a 1200 MB (TZB) volného prostoru na systémovém disku

Pro používání síťového softwarového klíče potřebujete navíc:

  • síťovou kartu
  • nainstalovaný a zkonfigurovaný protokol TCP/IP.

CADKON Stavební konstrukce a TZB podporuje operační systém Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 nebo Windows Vista (32-bitové nebo 64-bitové verze) a k nim příslušné verze AutoCADů (32-bitové a 64-bitové verze) až do verze 2010.

Upozornění: Windows XP není již nadále podporován. V případě instalace CADKONu Stavební konstrukce a TZB na tento operační systém, se na tuto konfiguraci nevztahuje žádná technická podpora.

 

Zobrazit odkaz na tento záznam:

CADKON Stavební konstrukce a TZB je podporován pod Windows 10 stejně jako AutoCAD, nad kterým je nainstalovaný. Pod Windows 10 je plně podporovaný AutoCAD verze 2016 s nainstalovaným service packem 1 a novější verze.

Pod Windows 10 je tedy podporovaný CADKON 2016 (a novější), nainstalovaný nad AutoCADem 2016 SP1 (a novějším).

Upozornění: Na CADKON nainstalovaný nad nepodporovaný AutoCAD a operační systém se nevztahuje žádná technická podpora.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

CADKON Stavební konstrukce a TZB je podporován pod Windows 8 stejně jako AutoCAD, nad kterým je nainstalovaný. Pod Windows 8 je plně podporovaný AutoCAD verze 2013 s nainstalovaným service packem 2.

Pod Windows 8 je tedy podporovaný CADKON 2014 (a novější), nainstalovaný nad AutoCADem 2013 SP2 (a novějším).

Upozornění: Na CADKON nainstalovaný nad nepodporovaný AutoCAD a operační systém se nevztahuje žádná technická podpora.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Změňte hodnotu proměnné FILEDIA na 1. Hodnota 0 vypíná zobrazování dialogových panelů. Více informací o této proměnné najdete v nápovědě AutoCADu (F1).

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Zobrazení dialogových oken řídí proměnná "FILEDIA".

  • Hodnota 0 = dialogová okna nejsou zobrazena, cesty k souborům se vypisují pouze do příkazové řádky
  • Hodnota 1 = dialogová okna jsou zobrazena (výchozí nastavení)
Zobrazit odkaz na tento záznam:

Vysvětlení problému:
Nadstavby CADKON použijí při spuštění vlastní profil, ve kterém mají upravené menu. Pokud CADKON zavřete a poté spustíte samotný AutoCAD, tak se spustí s naposledy použitým profilem. Dojde tedy k tomu že prostředí vypadá jako CADKON, ale ikonky nefungují.
Stejně, jako AutoCAD, se chová i Advance Concrete, který svůj profil nevytváří a použije naposledy spuštěný profil.

Řešení:
Problém odstraníte specifikací spouštěného profilu i pro AutoCAD či Advance. Profil se specifikuje ve vlastnostech zástupce, v záložce "zástupce", okénko cíl. Profil určíte vložením přepínače /p + název profilu(v uvozovkách).
Například pro AutoCAD 2013 je zde uvedeno: "C:Program FilesAutodeskAutoCAD 2013acad.exe"
Po úpravě, kdy chci použít výchozí nepojmenovaný profil vypadá takto: "C:Program FilesAutodeskAutoCAD 2013acad.exe" /p "<>"
Advance Concrete žádný výchozí profil nepoužívá, tak můžete zadat libovolný název. Program si vytvoří nový profil se zadaným názvem.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

V CADKONu se jedná o knihovny a případně datové soubory, ty se zálohují při odinstalaci CADKONu a při následné instalaci je možné je zase importovat. V případech např. plánovaného formátování PC doporučuji si ručně zálohovat adresáře knihoven a datových souborů, které naleznete (platí pro Windows XP cz):
Knihovny - C:Documents and SettingsAll UsersData aplikacíAB StudioCADKON 2D 13LT17LIBRARY
Datové soubory - C:Documents and Settingsuživatelské jménoData aplikacíAB StudioCADKON 2D 13LT17DAT
Soubory menu - C:Documents and Settingsuživatelské jménoData aplikacíAB StudioCADKON 2D 132D17MENU

Po provedení nové instalace tyto adresáře nahradíte.

 

Pro případ jiného OS než Windows XP cz je zde seznam, kde naleznete příslušné adresáře:

Knihovny, definiční soubory čar a šrafů:


Windows 8, Windows7, Windows Vista – cz, en
ProgramData

Windows XP en
Documents and SettingsAll UsersApplication Data

Menu, nastavení programu:
Windows 8, Windows7, Windows Vista – cz, en
Users"uživatelské jméno"AppDataRoaming

Windows XP en
Documents and Settingsuživatelské jménoApplication Data

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Tato situace nastane, pokud je proměnná SDI nastavena na hodnotu 1. Pokud chcete mít možnost otevřít více výkresů v rámci jednoho spuštěného CADu, nastavte proměnnou SDI na hodnotu 0.
 

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Vše ohledně měřítek vkládaných bloků závisí na jednotkách v jakých je zdrojový blok vytvořen a dále na nastavení příslušných proměnných. Základní proměnnou řídící měřítko vkládaných bloků do výkresu je "INSUNITS", která pro každou konkrétní jednotku má vlastní jedinečnou hodnotu, např. pro metry je to hodnota 6, pro milimetry je to 4 a měla by být správně nastavena v každém výkresu.

Bloky vkládané do aktuálního výkresu by měly mít ve svém zdrojovém výkresu nastavenu hodnotu proměnné "INSUNITS" podle jednotek, v nichž jsou bloky vytvořeny. Pro kontrolu a případnou nápravu problému otevřete jako samostatný výkres některý z bloků, které se chybně vkládají. Pomocí Vzdálenosti odměřte některou část objektu pro zjištění, zda je kreslen v metrech nebo milimetrech. Pokud bude v metrech, tak zadejte na příkazovou řádku "INSUNITS" a nastavte hodnotu 6. Pokud bude v milimetrech, tak zadejte na příkazovou řádku "INSUNITS" a nastavte hodnotu 4. Výkres uložte. Následně otevřete výkres, do něhož budete chtít blok vkládat a taktéž zde zadejte na příkazovou řádku "INSUNITS" a nastavte hodnotu podle aktuálních jednotek. Proveďte vložení bloku, nyní by se již měl vkládat ve správném jednotkovém měřítku.

V případě starších výkresů nebo bloků vytvářených ve starších verzích CADu, kde proměnná "INSUNITS" nebyla definována, je načtením těchto výkresů do novějších verzí CADu nastavena automaticky "INSUNITS" = 0. V tomto případě řídí správný převod měřítka jednotek proměnná "INSUNITSDEFSOURCE". Tu v aktuálním výkresu, do něhož budete vkládat tyto bloky nastavte na hodnotu odpovídající jednotkám, v nichž jsou bloky tvořeny, pro metry "INSUNITSDEFSOURCE" = 6, pro milimetry "INSUNITSDEFSOURCE" = 4. Tímto nastavením nebudete muset ukládat do všech výkresů s bloky konkrétní hodnotu pro "INSUNITS". Pozor, to ale platí pokud výkresy pocházejí ze starších verzí a tím pádem se automaticky nastavuje "INSUNITS" = 0.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Pod nabídkou Start (Windows)/ Programy/ AB Studio/ CADKON (verze)/ najdete nástroj Obnovit výchozí nastavení, který vyresetuje veškeré uživatelské nastavení programu do výchozího stavu.

Program na obnovení původního nastavení je také dostupný po spuštění exe souboru CkMigrator.exe, který je umístěn v instalačním adresáři CADKONu. Obvyklé umístění: C:\Program Files\AB Studio\Cadkon (verze).

Poznámka: Program na obnovení nastavení je dostupný v CADKON+ od verze 2016 a v CADKON nadstavbě nad AutoCAD od verze 2017.

Jak na to? nahoru
Zobrazit odkaz na tento záznam:
  • Pomocí libovolné funkce na popis místností vložte do výkresu popis místností s požadovanými položkami popisu. Viz obrázek níže, ukázka popisu místností s číslem a plochou.
  • Ve výkresu označte popis místností a pomocí uzlových bodů změňte umístění jednotlivých atributů. Viz obrázek níže, atribut s teplotou místnosti byl posunut vpravo od čísla místnosti.                                  
  • Takto dodatečně upravený popis editujte funkcí "Editace popisu místností" (příkaz "_CK_ROOM_EDIT_DESC") a uložte si toto zarovnání popisu do vlastní Masky popisu. Jakmile budete mít dané zarovnání uloženo v masce popisu, je možné tento vzhled popisu místnosti použít pro nově vytvářené popisy místností. Viz obrázek níže, uložení masky popisu. 

 

TIP: Pokud kliknete pravým tlč. myši do náhledu popisu místnosti, volbou "Obnovení výchozích pozic" můžete resetovat umístění všech atributů popisu do výchozího stavu.

 

 

Zobrazit odkaz na tento záznam:

CADKON obsahuje několik příkazů pro převod objektů do Z=0.

  • Vybrané objekty přesunout do Z=0 (příkaz "_CK_MOVESELZ0").
  • Všechny objekty přesunout do Z=0 (příkaz "_CK_MOVEALLZ0").
  • Zplošti (příkaz "_FLATTEN").

První dva zmíněné příkazy pracují se základními objekty jako jsou úsečky, křivky, tělesa, plochy apod. Použijte první nebo druhý příkaz, pokud se některý objekt do Z=0 nepřevede, použijte pro převod poslední uvedený příkaz.

Všechny příkazy jsou dostupné v ribbonech nebo toolbarech u základního příkazu Posun.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Chování výběru ovlivňuje proměnná "PICKADD".

  • Hodnota 0 = množinu objektů lze vybrat pouze jedním výběrem. Při dalším výběru se předchozí výběr zruší.
  • Hodnota 1 = Do aktuální výběrové množiny je přidán každý vybraný objekt, buď individuálně, nebo pomocí okna.
  • Hodnota 2 (výchozí hodnota) = Do aktuální výběrové množiny je přidán každý vybraný objekt, buď individuálně, nebo pomocí okna. Pokud použijete příkaz VYBER, po ukončení příkazu zůstanou objekty vybrané.
Zobrazit odkaz na tento záznam:

Chování výběru ovlivňuje proměnná "PICKFIRST". Proměnná řídí, zdali je možné vybrat objekty před spuštením příkazu, což ovlivňuje také způsob editace textu.

  • Hodnota 0 = objekty lze vybrat pouze po spuštení příkazu
  • Hodnota 1 = objekty lze vybrat před spuštěním příkazu (výchozí nastavení)

Pokud nelze editovat text poklepáním na text, nastavte proměnnou "PICKFIRST" na hodnotu 1.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Zobrazení stavového řádku řídí systémová proměnná "STATUSBAR".

  • Hodnota 0 = stavový řádek se nezobrazuje
  • Hodnota 1 = stavový řádek se zobrazuje
Zobrazit odkaz na tento záznam:

Jedná se o nastavení příkazu Zaobli/ volbu OŘež. Pokud je nastaven příkaz na Neořež, nebude funkční zaoblení s rádiusem nula. Změnu lze provést v rámci příkazu Zaobli ("_FILLET") nebo proměnnou "TRIMMODE".

  • Hodnota 0 = Neořež (zaoblení s rádiusem nula nebude funkční)
  • Hodnota 1 = OŘež (zaoblení s rádiusem nula bude funkční)
Zobrazit odkaz na tento záznam:

Postup:

  • Dvojklikem se přepněte do požadovaného výřezu (v Rozvržení). Rámeček výřezu bude po přepnutí do výřezu silně zvýrazněn.
  • Příkazem "_UCS" natočte souřadný systém. Existuje celá řada možností jak natočit souřadný systém, např. volbou "OBjekt" lze vybrat ve výkresu hranu stěny (jakéhokoli prvku), podle které se natočí souřadný systém.
  • Příkazem "_PLAN" natočte pohled dle aktuálního USS, nastaveného dle předchozího bodu.

Poznámka: Takto natočený souřadný systém/ pohled je nezávislý na modelovém prostoru. V každém výřezu je možné mít různě natočený souřadný systém/ pohled. Stejný postup se používá pro nastavení USS a pohledu v rozvržení.

Upozornění: V případě, že máte ve výřezu nastavenou proměnnou "UCSFOLLOW" na hodnotě 1, ihned po natočení souřadného systému se automaticky natočí pohled dle aktuálního USS (není nutné již použít příkaz "_PLAN").

Zobrazit odkaz na tento záznam:

 

Obr 1. Ukázka výkresu před natočením souřadného systému a pohledu. Objekty nejsou rovnoběžné s osou X a Y, výkres má nastaven globální souřadný systém.

Postup:

  • Příkazem "_UCS" natočte souřadný systém. Existuje celá řada možností jak natočit souřadný systém, např. volbou "OBjekt" lze vybrat ve výkresu hranu stěny (jakéhokoli prvku), podle které se natočí souřadný systém. Nebo další velmi používaný způsob je volbou "3body" - prvním bodem zadáte počátek uživatelského souřadného systému, druhým bodem zadáte směr osy X a třetím bodem směr osy Y.
  • Po natočení souřadného systému, natočte příkazem "_PLAN" pohled dle aktuálního USS, nastaveného dle předchozího bodu.

Upozornění: V případě, že máte ve výkresu nastavenou proměnnou "UCSFOLLOW" na hodnotě 1, ihned po natočení souřadného systému se automaticky natočí pohled dle aktuálního USS (není nutné již použít příkaz "_PLAN").

 

Obr 2. Ukázka výkresu po natočením souřadného systému a pohledu. Objekty jsou rovnoběžné s osou X a Y, výkres má nastaven uživatelský souřadný systém.

 

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Výchozí hodnota globálního měřítka typu čáry ("LTSCALE") je předdefinovaná v souboru CADKONLT.DAT, který je umístěn na cestě C:\Users\"Váš profil"\AppData\Roaming\AB Studio\"Verze CADKONu"\cs\Dat.

Výchozí hodnota "LTSCALE", ze které program při Startu CADKONu vychází = 10 pro měřítko 1:50 (mm).

 

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Obecně platí, že komplexní typy čar jsou závislé na tzv. souboru tvaru (soubor *.SHX). Soubor tvaru zaručuje správné zobrazení těchto komplexních čar. Bez patřičného souboru tvaru, není správné zobrazení čar možné.

CADKON používá vlastní soubor tvaru s názvem CADKON.SHX. Tento soubor je standardně umístěn v: C:\ProgramData\AB Studio\Cadkon (verze)\cs\Slb.

Aby se čáry CADKONu zobrazovaly i v jiných CAD softwarech (bez CADKONu) správně, musíte společně s DWG výkresem, poskytnout také příslušný soubor tvaru. Soubor si musí uživatel jiného CAD softwaru (bez CADKONu), nakopírovat do vyhledávacích cest programu. Např. v AutoCADu je nutné soubor nahrát do C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD (verze)\Support.

V CADKON+ (také v AutoCADu) existuje příkaz "_ETRANSMIT", který vytváří tzv. přenosový balíček. Příkaz vytvoří adresář nebo rovnou zazipuje vybraný výkres, včetně všech závislých souborů výkresu (nastavení tiskáren, soubory tvaru, písma, xrefy, obrázky atd.). Je to nejjednodušší postup, jak předat kompletně celý projekt kolegům nebo projekt pro archivaci, včetně všech závislých souborů.

Ukázka zobrazení typů čar CADKONu, bez příslušného souboru CADKON.SHX

Ukázka zobrazení typů čar CADKONu, s příslušným souborem CADKON.SHX

 

 

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Většina CAD softwarů vykresluje složité oblasti výplní pomocí trojúhelníkových ploch, aby byl ovladač tiskárny schopen tyto složité oblasti zpracovat a správně tisknout. V obrázku níže je vidět typický příklad zobrazení výplně SOLID ve vytvořeném PDF (PDF vytvořeno pomocí programu PDFCreator a zobrazené v Adobe Acrobat Readeru).

Aby se nezobrazovaly čáry trojúhelníkových ploch ve vytvořeném PDF, je nutné zrušit nastavení "Vyhladit čárové grafiky" v prohlížeči PDF (Adobe Acrobat Reader). Toto nastavení je dostupné v předvolbách prohlížeče/ Zobrazení stránky viz obrázek níže. Po zrušení této volby se již čáry výplní SOLID nebudou zobrazovat.

Poznámka: Od verze CADKON+ 2022.1 a novější, se čáry trojúhelníkových ploch do PDF již nevykreslují.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Problém je ve výkresech, kde je použito velké množství hladin. Často to bývá v případech, kdy do Vašeho výkresu je připojeno několik externích referencí.

V těchto případech zadejte na příkazové řádce proměnnou "MAXSORT" a zadejte vyšší číslo (počet hladin).

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Zkontrolujte tyto proměnné AutoCADu:

  • "DBLCLKEDIT" hodnota = 1
  • "PICKFIRST" hodnota = 1
  • "PICKADD" hodnota = 1

Poznámka: V případě, že nefunguje pouze samotná editace poklepáním na objekt, může toto být způsobeno chybným nastavením tzv. Akcí poklepáním. Toto nastavení najdete v Upravit uživatelské rozhraní (příkaz "CUI")/ Akce poklepáním. Např. u textu a Mtextu musí být uveden příkaz "editace textu".

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Přidání vlastní hladiny, klíče hladin do stylu hladin (roletová nabídka CADKON>Nastavení CADKONu> Nastavení CADKONu…, v dialogu karta Hladiny) se provede přes kontextovou nabídku pravého tlačítka myši (klikněte na pravé tlačítko myči v seznamu hladin dialogu Nastavení CADKONu), kde lze vytvořit nový klíč nebo naopak již vytvořený uživatelský klíč vymazat. Vlastní klíče jsou zobrazeny při zapnutí filtru „Uživatelské”.

Zobrazit odkaz na tento záznam:
  • Spusťte verzi CADKONu, kam chcete přenést uložený pracovní prostor.
  • Spusťte příkaz "_CUI" z příkazové řádky nebo z roletového menu Nástroje - Vlastní - Rozhraní.
  • V dialogu Upravit uživatelské rozhraní se přepněte do karty Přenos a v pravé části klikněte na ikonu Otevřít soubor uživatelských úprav.
  • V zobrazeném dialogu Otevřít vyhledejte a otevřete soubor CADKON.CUIX (CUI), který obsahuje uložený pracovní prostor předchozí verze, např. pro verzi CADKONu 2012 instalovanou na AutoCADu LT 2012 to je:

- Windows 8, 7, Vista - C:Users"uživatelské jméno"AppDataRoamingAB StudioCADKON 2D 16LT18MENU

- Windows XP - C:Documents and Settings"uživatelské jméno"Data aplikacíAB StudioCADKON 2D 16LT18MENU

  • Zpět v dialogu Upravit uživatelské rozhraní se zobrazí načtený soubor CADKON.CUIX (CUI) a v nabídce Pracovní prostory vyhledejte podle názvu Váš uložený pracovní prostor a přetáhněte jej (pomocí držení levého tlačítka myši) do levé části dialogu, do nabídky Pracovní prostory, čímž přidáte uložený prostor do aktuální verze.
  • Následeně zvolte přes nabídku pravého tlačítka myši na názvu přetaženého pracovního prostoru nastavit tento pracovní prostor jako aktuální a dialog zavřete kliknutím na tlačítka Použít a OK.

Poznámka: Práce s pracovními prostory je dostupná v AutoCADu od verze 2007.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Ve výkresu CADKONu se vytváří blok CADKON_LAYER_KEYS, ve kterém je uloženo používané nastavení hladin CADKONu. Tento blok proto NEČISTIT!

Na výkresech CADKONu se nesmí čistit i další bloky, které se vkládají automaticky do výkresu při Startu CADKON. Při Startu CADKONu se vloží do výkresu prototypový výkres CADKONLT.DWG, který najdete v programovém adresáři CADKONuTEMPLATE, a který obsahuje zmiňované bloky. Pokud z výkresu bloky vymažete, vložte zvovu prototypový výkres CADKONLT.DWG do vašeho výkresu pomocí příkazu _INSERT.

Pro zachování správného chodu CADKONu se nesmí čistit následující bloky:
CADKON_LAYER_KEYS
CADKONLT
CK_CHIMNEY_01
CK_CHIMNEY_02
CK_CHIMNEY_03
CK_CHIMNEY_04
CK_CHIMNEY_05
CK_CHIMNEY_06
CK_CHIMNEY_07
CK_CHIMNEY_08
CKHK_DEF_MR
CKPOSITION1
CKPOSITION2
CKPOSITION3
CKPOSITION4
CKPOSITION5
CKPOSITION6
_CADKON_APPL

 

TIP:

Instalace CADKONu na AutoCADu LT - pro číštění výkresu volejte příkaz ČISTI z roletové nabídky Soubor - Pomůcky - Čisti. Zde je tento příkaz ošetřen, aby k nežádoucímu mazíní bloků nedošlo. Pokud však příkaz ČISTI vyováte přes příkazovou řádku, lze tyto bloky mazat

Instalace CADKONu na AutoCADu - příkaz ČISTI je ošetřen proti mazání těchto bloků ve všech úrovních.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Hlavičky sloupců lze dodatečně zobrazit. Vyberte vykreslenou tabulku, vyvolejte její Vlastnosti a v položce "Opakovat horní popisky" zvolte "Ano".
V případě tabulky bublin se tímto však zobrazí pouze název tabulky. Pro zobrazení hlaviček sloupců tabulky bublin je nutné ještě vybrat všechny buňky hlaviček sloupců a ve Vlastnostech v položce "Styl řádků" nastavit "Záhlaví".

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Novou ikonu lze však vytvořit a zařadit do libovolného stávajícího nástrojového panelu.

Postup:

  • vyvolejte příkaz CUI vepsáním do příkazové řádky
  • v zobrazeném dialogu v kartě Vlastní v části Seznam příkazů, dejte pravé tlačítko myši pro vyvolání kontextové nabídky, kde klikněte na Nový příkaz
  • nyní v části Vlastnosti zadejte Název: Srovnej, Makro: ^C^Csrovnej
  • v části Seznam příkazů vyberte nově vytvořený příkaz Srovnej a pomocí levého tlačítka myši jej přetáhněte na libovolný nástrojový panel, který je viditelně umístěn na ploše AutoCADu, např. nástrojový panel Modifikace. Tímto dojde k zařazení nového příkazu do nabídky stávajících ikon panelu nástrojů.
  • Dialogový panel potvrďte tlačítkem OK

Pro zobrazení obrázku ikony je možné připojit vlastní obrázek. To se provede také v části Vlastnosti v sekci Obrázky, kde přes tlačítko s třemi tečkami jej lze připojit.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Jedná se o kreslení balkonových dveří, francozského okna, které se vykreslí přes funkci Otvoru s dveřmi. Pro názorný příklad se podívejte na instruktážní video: VÝUKA: Balkonové dveře, francouzské okno

Vykazování výplní otvorů do tabulky není závislé na tom, že otvor je nebo není vykreslen CADKONem. I otvor vykreslený „holým" CADem můžete vykázat do tabulky, jelikož výkazy se provádějí na základě vykreslených bublin, které popisují jednotlivé prvky (okna, dveře, …). Bubliny se vykreslují až dodatečně a proto je jedno, jestli položkovaný prvek je nebo není kreslen CADKON funkcí, viz video: VÝUKA: Bubliny - položkování a vyhodnocení prvků

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Nejjednodušší řešení je, domluvit se s kolegou, který pracuje nejspíš v programu MicroStation, aby přímo v tomto programu prováděl export do DWG formátu. Pokud uloží výkres ve formátu DGN a vy potom v AutoCADu tento DGN formát importujete, nastane tento problém.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

To může mít více příčin:
1. Funkce Řez schodiště zapíná hladinu CKCSHODY_3, ve které je vykresleno prostorové 3D schodiště a z něho se právě tento řez vytváří. Pokud je tato hladina ve výkresu zmražena, což je v tomto případě chyba, má být standardně pouze vypnuta, tak se řez nevytvoří. Pokud je hladina standardně vypnuta, funkce Řez schodiště si ji zapne a po vykreslení řezu do výkresu zase vypne.
2. Dále mohou nastat problémy při půdorysném přesouvání schodiště na jiné místo, jelikož lze zapomenout přesunout i 3D zobrazení, které je standardně ve vypnuté hladině CKCSHODY_3. Postup při posouvání schodiště by měl být takový, že nejprve zapnete hladinu CKCSHODY_3, pak schodiště půdorysně posunete a následně zase hladinu CKCSHODY_3 vypnete. Náprava toho, že je pouze vykresleno 2D schodiště a 3D se nachází někde jinde nebo prostě není, je jednoduchá. Vyvolejte příkaz Editace schodiště a vyvberte 2D schodiště, zobrazený dialog parametrů schodiště pouze potvrďte OK a tím dojde k znovu vytvoření 3D schodiště, takže následně lze provést řez schodištěm.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Toto je díky volbě, která je v dialogu stropů v sekci Vložky jako zatržítko "Minimální a maximální krytí vložek". Pokud je zadáno "Minimální krytí vložek", tak nelze vložky klást mimo zadanou plochu, program to nedovolí. Pokud zvolíte zatržítko "Maximální krytí vložek", tak již půjde klást vložky i mimo zadanou plochu kladení.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Výšky textů v popisech místností lze hromadně měnit právě přes Správce popisů místností výběrem jiné masky.

 

Masku vytvoříte při vytváření jednotlivých popisů a je do ni ukládán kompletní vzhled popisu včetně výšky textů.

 

 

 

 

Zobrazit odkaz na tento záznam:

V případě délkové kóty doplněné o kótu otvor zadáte po spuštění příkazu „Kótování otvoru“ místo výběru výplně otvoru klávesu Enter, tak v zobrazeném dialogu můžete zatrhnout možnost Vložit jako druhou kótu, pak se kóty chovají odděleně a lze je tak i posouvat.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Funkce na editace nebo kreslení otvorů pracují s vybranou stěnou tak, že ji nově vykreslují do výkresu, podle vlastností aktuálně nastaveného stylu hladin CADKONu (soubory*.LKM). Ten se nastavuje v rámci funkce Nastavení CADKONu (příkaz _CK_SET,  v zobrazeném dialogu karta Hladiny).

Řešením je vytvořit si další styl hladin CADKONu, kde hladina pro stěny bude mít jiný název než stávající používaná hladina stěn (v rámci stylu je nutné kromě vlastností změnit také název hladiny, změna pouze vlastností bez názvu hladiny se neprojeví změnou ve výkresu) a také bude mít potřebné nastavení vlastností, jako např. tlopušťky čáry. Tento nový styl se následně nastaví jako aktuální jen pro nově vytvořené objekty ve stávajícím výkresu (po OK v dialogu nastavení stylu CADKONu dejte NE pro neměnění stávajících entit ve výkresu). Takže nyní se nově kreslené otvory nebo editované stávající otvory budou vykreslovat do stěn podle nového nastavení aktuálního stylu.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Ukládání náhledů výkresu řídí systémová proměnná "RASTERPREVIEW"

  • Hodnota 0 = náhledy se společně s výkresem neukládají.
  • Hodnota 1 = náhled je uložen společně s výkresem.
Zobrazit odkaz na tento záznam:

Jsou čtyři možnosti:

  • Do názvu místnosti přidat označení bytu, např. 1.A.01, kde písmeno A označuje byt. Tímto způsobem bude v legendě místností patrné, jaké místnosti patří k danému bytu. Nelze však takto automaticky vykázat pouze plochy jednotlivých bytů. Ty získáte ručním sečtením ploch místností bytu. Sečtením ploch místností bude celková plocha bytu však bez případných zastavěných ploch (příček, stěn).

  • Přidat označení bytu jako další položku do popisu místnosti. Tímto získáte ve vykreslené legendě samostatný sloupec, označující jednotlivé byty a řadící místnosti po těchto bytech. Pro získání plochy celého bytu platí to samé jako v předchozím případě.
  • Pro automatické vykázání ploch bytů, lze až ve fázi vytváření legendy, příkazem „Tabulka místností“, využít možnost třízení podle podlaží. Místo názvu podlaží se však zadá označení bytu. Postup je tedy následující. Po vyvolání příkazu „Tabulka místností“ vyberete ve výkresu pouze místnosti v rámci jednoho bytu. V dialogu tabulky zadáte v kartě Tvar v položce Název podlaží označení bytu, např. A. Následně provedete vyhodnocení tabulku, ale uložíte ji do tzv. zápisu pro další zpracování, kde se vytvoří soubor, obsahující zadaná data. Takto uložíte data všech bytů, které chcete následně společně vyhodnotit do tabulky. Následně přes kartu Seznam zpracovaných tabulek načtete uložené soubory (zápisy) a vytvoříte jednu tabulku, obsahující sloupec Byt (Podlaží) a Plocha bytu (Plocha podlaží). Opět zde ale platí, že celková plocha bytu však bude bez případných zastavěných ploch (příček, stěn).
  • Pro získání celkové plochy bytu včetně případných zastavěných ploch (příček, stěn) je možné vytvořit samostatné popisy místností, v tomto případě popisy bytů. Celková plocha bytu se ve výkresu označí vykreslením křivky na hranici bytu. Následně se pomocí příkazu „Popis místností výběrem křivky“ vytvoří popis bytu obsahující odečtenou plochu bytu z hraniční křivky. Tyto popisy bytů se pak vyhodnotí v samostatné tabulce stejně, jako běžné místnosti.
Zobrazit odkaz na tento záznam:

Zobrazení řídí proměnná "PSLTSCALE".

  • Hodnota 0 - měřítko zobrazení typů čar je shodné s měřítkem v modelovém prostoru.
  • Hodnota 1 - měřítko zobrazení.typů čar se řídí (násobí) nastaveným měřítkem výřezu.

Upozornění: Po změně nastavení je nutné regenerovat (příkazem "REGEN") obsah jednotlivých výřezů!

Poznámka: V CADKON+ (CADKON se samostatným jádrem) lze příkazem "_CK_SCALELINETYPE"  zobrazit dialogové okno pro možnost nastavení všech měřítek čar. V nadstavbě CADKON (nad AutoCADem) lze správce typu čar zobrazit příkazem "_LINETYPE".

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Chování zobrazení atributů ovlivňuje proměnná "ATTMODE".

  • Hodnota 0 = všechny atributy bloku jsou neviditelné
  • Hodnota 1 = atributy bloku se zobrazují dle nastavení atributu, neviditelné jsou potlačeny, viditelné jsou zobrazeny (výchozí nastavení)
  • Hodnota 2 = všechny atributy bloku jsou viditelné

Poznámka: Po změně zobrazení atributů je nutné výkres regenerovat (příkaz "REGEN").

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Způsob zobrazení textů se řídí proměnnou "QTEXTMODE".

  • Hodnota 0 = texty jsou zobrazeny
  • Hodnota 1 = texty jsou potlačeny, místo textu se zobrazí rámeček (nastavení pro rychlejší překreslování velkých výkresů)
Zobrazit odkaz na tento záznam:

AutoCAD od verze 2013 a novější obsahuje novou funkčnost "Sledování poznámek". Jakmile je ve výkresu porušena asociativita kóty s kótovaným objektem a je zapnuta funkce Sledování poznámek, automaticky se u dané kóty nebo odkazu zobrazí žlutá ikona s vykřičníkem viz obrázek níže.

Sledování poznámek lze vypnout pomocí proměnné "ANNOMONITOR" = 0. Popř. je nutné kótu znovu asociovat s kótovaným objektem. Volba Znovu asociovat je dostupná při kliknutí na žlutou ikonu s vykřičníkem u dané kóty nebo odkazu.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Převod úseček na křivky je možný příkazem "_PEDIT" (Editace křivky). Standardně tento příkaz pracuje pouze s jednou entitou, ale po zadání příkazu je možné na příkazové řádce aktivovat volbu Násobně, která umožní vybrat více úseček/ křivek najednou.

Následně již stačí pouze potvrdit výzvu "Vybraný objekt není Křivka. Chcete jej převést? ". Po potvrzení této volby se všechny vybrané objekty převedou na křivky.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Způsob generování křivky řídí proměnná "PLINEGEN". Uvedená proměnná ovlivňuje pouze nově vytvářené křivky.

  • Hodnota 0 = každý segment křivky začíná a končí ve vrcholu čárkou (výchozí hodnota)
  • Hodnota 1 = typ čáry je kolem vrcholů generován souvislým pravidelným vzorem

 

Obr 1. Křivky generované s PLINEGEN = 1 (do zlomových bodů křivky vycházejí tečky).

 

Již vykreslené stávající křivky generované s PLINEGEN na 0 nebo 1 lze změnit přes Vlastnosti (CTRL+1). V dialogu Vlastnosti se jedná o parametr "Generování typu čáry" s volbou Ano/ Ne.

 

Obr 1. Křivky generované s PLINEGEN = 0 (křivky ve vrcholu vždy začínají čárkou).

Chyby a chybová hlášení nahoru
Zobrazit odkaz na tento záznam:

Error 0x80091007

Chyba online instalace, nelze stáhnout potřebnou část instalačního balíčku.

Možné příčiny a řešení:
  • Připojení blokuje zabezpečení PC nebo sítě. Vypněte antiviry, antispyware apod.
  • Nestabilní připojení na internet. Stažení zkuste později nebo použijte jiné připojení na internet např. přes mobilní data. 
  • Připojení k serveru blokuje poskytovatel internetu. V Download zóně Helpdesku si stáhněte offline instalaci příslušného CADKONu a proveďte instalaci z offline balíčku. 

 

Error 0x80070005

Chyba online a offline instalace, instalační program nemůže vytvořit dočasný adresář.

Možné příčiny a řešení:
  • Instalaci blokuje zabezpečení PC. Vypněte antiviry, antispyware apod.
  • Offline instalace se nekorektně rozbalí. Pokud máte na PC nainstalovaný jakýkoli program pro práci se ZIP/ RAR balíčky (7-Zip, Winrar, Allzip apod.), stačí stažený exe soubor offline instalace CADKON+ označit a rozbalit stejně, jako kterýkoli jiný ZIP balíček. Následně proveďte instalaci z ručně rozbaleného balíčku (s vypnutým antivirem), spuštěním souboru "SetupCadkonPlus_verze.exe"

 

Error 0x80070666

Chyba online a offline instalace, konflikt s novější verzi Microsoft Visual C++ 2017 Redistributable.

Možné příčiny a řešení:
  • Přes Přidat/ odebrat programy odeberte Microsoft Visual C++ 2017 Redistributable a po odinstalaci spusťe novou instalaci CADKONu.

 

ERROR 0x80070643

Chyba online a offline instalace, instalační program nemá přístup k jednotlivým balíčkům instalace.

Možné příčiny a řešení:
  • Instalaci blokuje zabezpečení PC. Vypněte antiviry, antispyware apod.
  • V Download zóně Helpdesku si stáhněte offline instalaci příslušného CADKONu a následně offline instalaci rozbalte. Pokud máte na PC nainstalovaný jakýkoli program pro práci se ZIP/ RAR balíčky (7-Zip, Winrar, Allzip apod.), stačí stažený exe soubor offline instalace CADKONu označit a rozbalit stejně, jako kterýkoli jiný ZIP balíček. Následně proveďte instalaci z ručně rozbaleného balíčku (s vypnutým antivirem), spuštěním souboru "SetupCadkonPlus_verze.exe"

 

ERROR 0x80072ee2

Chyba online instalace, instalační exe nemá přístup k instalačnímu balíčku.

Možné příčiny a řešení:
  • Instalace nemá přístup k adrese instalace, na které se dané exe odkazuje. Použijte jiný prohlížeč internetu (Chrome, Edge apod.) a přes něho stáhněte nový exe soubor instalace.
  • V Download zóně Helpdesku si stáhněte offline instalaci příslušného CADKONu a proveďte instalaci z offline balíčku.
Zobrazit odkaz na tento záznam:

Ve Windows 10 a Windows 11 je možné zapnout zvýraznění kurzoru při psaní textu tzv. Indikátor textového souboru. Doporučujeme našim uživatelům toto zvýraznění kurzoru nezapínat, tato funkčnost obecně způsobuje náhodné pády aplikací, včetně CADKON+ či produktů Autodesk (AutoCAD). 

 

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Jedná se o chybu AutoCADu, pokud je výchozí formát pro ukládání výkresů nastaven na jakýkoli starší formát DWG. Viz obrázek níže, v nastavení AutoCADu musí být nastaven nejnovější DWG formát, aby nedocházelo k chybnému přeuložení definice atributu.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Softwarová ochrana FlexLM je poškozena. Program využívající ochranu FlexLM (CADKON, Advance) je nutné klasicky přes Přidat/ Odebrat programy odinstalovat a znovu nainstalovat. Při nové instalaci programu chráněného pomocí FlexLM se automaticky reinstaluje poškozená ochrana příslušného programu. Samostatně nelze ochranu FlexLM reinstalovat.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Jedná se o chybu CADKONu Stavební konstrukce 2019, pokud je nainstalován nad AutoCADem LT. V nadstavbě nad plným AutoCADem se chyba neobjevuje.

Stáhněte si tento opravný balíček. Obsahuje zazipovaný soubor "tzbDBase.dll", který si nakopírujte do instalace CADKONu Stavební konstrukce 2019. Obvyklé umístění: C:\Program Files\AB Studio\CADKON STAV 2019. Důrazně doporučujeme původní soubor zálohovat!

Upozornění: Přiložené soubory nejsou určeny pro jinou verzi CADKONu a pro nadstavbu nad plný AutoCAD! Zazipovaný balíček obsahuje dvě verze souboru - pro 32-bit a 64-bit operační systém. Je nutné nakopírovat správnou bitovou verzi souboru, podle bitové verze operačního systému.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

V průběhu instalace CADKONu nebyly na PC nainstalovány potřebné ODBC ovladače. Viz odkaz níže je možné ovladače samostatně stáhnout a doinstalovat.

Zobrazit odkaz na tento záznam:
  • V instalačním adresáři CADKONu musí být umístěn soubor Hodlg.dll. Výchozí umístění: C:\Program Files\AB Studio\CADKON "verze".
  • Na PC musí být nainstalovaný Visual C++ Redistributable for Visual Studio 2012 a Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package x64/ x86. (Obě verze jsou standradní součástí instalace CADKONu).
  • V systémové proměnné PATH musí být uvedeny tyto 2 cesty:
    • C:\Program Files\Common Files\Graitec
    • C:\Program Files (x86)\Common Files\Graitec

Umístění proměnné PATH v registru Windows: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment. Po přidání cest do proměnné PATH, je nutné restartovat operační systém.

 

Upozornění: Maximální limit počtu znaků pro proměnnou PATH je 4095 znaků ve Windows 7 a novějších a 2047 znaků ve starších verzí Windows. Pokud jsou výše uvedené cesty na konci seznamu, překontrolujte, že není přesažen maximální limit počtu znaků pro proměnnou PATH.


Zobrazit odkaz na tento záznam:

Po posledním updatu antiviru Kaspersky, evidujeme několik případů s velmi pomalým spouštěním CADKONu. Řešením je přidat spouštěcí exe soubor CADKONu do výjimek antiviru.

  • cadkonlt.exe při instalaci CADKONu nad AutoCADem LT 
  • cadkon2d.exe při instalace CADKONu nad plným AutoCADem

Obvyklé umístění exe souboru CADKONu: C:\Program Files\AB Studio\CADKON XY.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Problém je způsoben nástrojem pro řízení uživatelských účtů(UAC). Tato součást systému Windows Vista zamezí CADKONu zapsat na disk některá data a způsobí nekorektní funkčnost programu. Před instalací a prvním spuštěním je nutné tento nástroj vypnout. Nástroj řízení uživatelských účtů vypnete v Ovládacích panelech - Uživatelské účty - Zapnout nebo vypnout nástroj řízení uživatelských účtů.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Výkres jste čistil a s ním se vyčistil i blok Text, který se používá při popisech prostupů. Pro nápravu přes _insert vložte do vašeho výkresu prototypový výkres CADKONu, který naleznete v např. C:Program FilesAB StudioCADKON pro AutoCAD LTTemplatecadklonlt.dwg.

Pro příště nepoužívejte příkaz PURGE (čisti) zadáním z příkazové řádky, ale volejte jej z nabídky Soubor – Pomůcky – Čisti. Z této nabídky totiž nedochází k čištění bloků CADKONu.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Jedná se o problém, kdy se správně neukončí služba softwarové ochrany CADKONu na některých PC. Pokud máte spuštěn CADKON+ a pokusíte se souběžně spustit další CADKON+, objeví se chybová hláška licence.

Stáhněte si a nainstalujte nejnovější softwarovou ochranu AB Softlock, která řeší výše popsaný problém.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Chybu způsobuje antivirový program Avast, který chybně detekuje napadený soubor a tím odstraní součást softwarové ochrany CADKONu do virové truhly.

  • Překontrolujte virovou truhlu, zdali v ní není umístěn soubor AbLock4.dll. Popř. soubor z virové truhly přemístěte zpět do adresáře softwarové ochrany. Obvyklá cesta: 
    C:/Program Files/Common Files/AB Studio Shared
  • Pokud soubor nedohledáte, reinstalujte softwarovou ochranu CADKONu.
  1. Přes Přidat/ Odebrat programy odinstalujte softwarovou ochranu CADKONu AB Softlock.
  2. Po odinstalování softwarové ochrany restartujte systém Windows.
  3. Po restartu Windows, nainstalujte nově softwarovou ochranu AB Softlock. Nejnovější verzi vždy najdete na www.cadnet.cz.
  4. Po restartu systému Windows bude funkčnost CADKONu již v pořádku.
Zobrazit odkaz na tento záznam:
  • Odinstalujte AB Softlock (Přidat/ Odebrat programy) – je nutné AB Softlock skutečně odinstalovat, nikoli změnit nebo přeinstalovat přes instalační program Softlocku.
  • Restartujte systém. Po restartu nainstalujte nejnovější verzi Softlocku a opět restartujte.

Download nejnovější verze AB Softlock.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Bohužel se jedná o chybu AutoCADu nad kterým je CADKON nainstalovaný. AutoCAD během publikování čte chybně cesty z profilu a není schopen dohledat potřebný SHX soubor tvaru (např. Cadkon.shx). AutoCAD při publikování ignoruje cesty aktuálního profilu a soubor tvaru dohledává vždy na cestách profilu s názvem "Nepojmenovaný profil". 

Existují 2 řešení:

  1. Vypnout v příkazu Publikování možnost publikování na pozadí. Pokud není nastaveno publikování na pozadí, tisk je v pořádku
  2. Nakopírovat příslušné SHX soubory tvaru (např. Cadkon.shx) přímo do instalačního adresáře AutoCADu. Následně AutoCAD již bez problémů dohledá soubory tvaru a publikuje správně soubory i s volbou Publikovat na pozadí.

Poznámka: Soubor tvaru Cadkon.shx je standardně umístěn na této cestě: C:\ProgramData\AB Studio\CADKON 2D 23.0\TZB2D23\cs\Slb. Soubor je potřeba nakopírovat do instalačního adresáře AutoCADu např. do C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD 2019.

Instalace, licencování, CADKON Active (subsription)... nahoru
Zobrazit odkaz na tento záznam:

Instalační balíčky jsou k dispozici po přihlášení v Download zóně Helpdesku (levá nabídka menu).

Poznámka: V Download zóně Helpdesku jsou k dispozici vždy instalační balíčky nejnovějších verzí + 3 verze zpět. Starší verze nejsou k dispozici. Všechny dostupné instalační balíčky obsahují všechny vydané updaty programu.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Záleží jakou verzi CADKONu máte nainstalovanou. Jak verzi zjistit, viz tento odkaz.

Exe soubory jsou vždy na této cestě: C:\Program Files (x86)\Common Files\Graitec.

  • LicenseUtility.exe - exe lokálního správce licencí.
  • LicenseUtilityNetwork.exe - exe síťového správce licencí.

Exe může spouštět ochranu FlexLM nebo Cryptlex, záleží jakou verzi CADKONu přesně používáte viz tento popis.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Licence je již někde aktivována. Nejprve musíte vrátit licenci na aktivační server společnosti Graitec, teprvé poté ji můžete kdekoli jinde aktivovat.

Pokud máte aktivovanou starší licenci a potřebujete aktivovat novější licenci, také je nutné nejprve vrátit starou licenci na aktivační server společnosti Graitec a teprve poté můžete aktivovat novější licenci.

Poznámka: V rámci novější licence programu lze používat i starší verzi programu (v rámci stejného PC). Podrobný popis všech uvedených postupů najdete v instalační příručce příslušného programu. Pro jednotlivé programy se mohou postupy mírně lišit.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

verze 2024 a novější

Od verze 2024 používá CADKON+ novější ochranu Cryptlex. Informace zjistíte těmito způsoby:

  • Lokální správce licencí je dostupný v nabídce Start/ Programy/ AB Studio/ Lokální nastavení síťové licence nebo ho lze spustit souborem LicenseUtilityNetwork.exe, který je umístěn na cestě: C:\Program Files (x86)\Common Files\Graitec.
  • Síťový správce licencí je dostupný v nabídce Start/ Programy/ AB Studio/ Síťový správce licencí nebo ho lze spustit souborem ServerLicenseUtility.exe, který je umístěn na cestě C:\Program Files (x86)\Graitec\License Server\Bin.

verze 2023 a starší

Do verze 2023 používal CADKON+ ochranu FlexLM. Informace zjistíte těmito způsoby:

  • Lokální správce licencí je dostupný v nabídce Start/ Programy/ AB Studio/ Autorizace a správa licencí/ Správce licencí nebo ho lze spustit souborem LicenseUtility.exe, který je umístěn na cestě: C:\Program Files (x86)\Common Files\Graitec.
  • Síťový správce licencí je dostupný v nabídce Start/ Programy/ AB Studio/ Autorizace a správa licencí/ Síťový správce licencí nebo ho lze spustit souborem ServerLicenseUtility.exe, který je umístěn na cestě C:\Program Files (x86)\Graitec\License Server\Bin.

Zobrazit odkaz na tento záznam:
  1. Na počítači, na kterém chcete ověřit UMN (Unique Machine Identifier), spusťte Správce licencí. Nabídka Windows Start:  Programy > CADKON+ 2020 > Správce licencí (LicenseUtility.exe na cestě C:\Program Files (x86)\Common Files\Graitec).
  2. Pravým tlačítkem klikněte na titulní lištu okna a z nabídky vyberte Informace o počítači.

Poznámka: V případě, že si nemůžete vzpomenout kam byla licence instalována, kontaktujte technickou podporu pro zjištění UMN (Unique Machine Identifier), pro který byla Vaše licence aktivována.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Existují různé situace při kterých může dojít k poškození a tedy ztrátě licence. Takovými kroky jsou např:

  • reinstalace systému Windows
  • přechod na novější verzi systému Windows
  • výměna hardwarových komponent PC (pevného disku, základní desky, síťové karty apod)
  • manipulace s bodem obnovení systému Windows

Před jakoukoli zásadní softwarovou/ hardwarovou změnou PC, důrazně upozorňujeme, že je vždy nutné licenci vrátit na server společnosti GRAITEC a po provedení změn program znovu aktivovat. Vrácení licence Vám nezabere více jak 1 minutu a vyhnete se tím ztrátě, či poškození licence. Podrobný popis vrácení licence online, či aktivace licence online najdete v instalační příručce, která je dostupná na kartě Dokumentace příslušného CADKONu.

Upozornění: V případě ztráty licence je vygenerování nové náhradní licence zpoplatněno částkou 2.600 Kč. Formulář pro poskytnutí náhradní licence je k dispozici na kartě Ostatní. Formulář je nutné vytisknout, vyplnit, orazítkovat, podepsat a naskenovaný odeslat do autorizačního oddělení na email autorizace@graitec.cz.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Virtual server můžete použít pro instalaci síťového správce licencí (k přidělování licencí lokálním PC). Licencované programy musí být nainstalováné na jednotlivých lokálních stanicích a virtual server slouží pouze pro přidělování licencí jednotlivým stanicím. 

  • Síťový správce licencí může být bez problémů nainstalován na virtual server.
  • Z lokálních stanic je možné odkázat na virtual server s licencemi.
  • Licencování je funkční i přes přístup k serveru přes VPN.
  • Na funkčnost síťového správce licencování nemá vliv přístup na server přes vzdálenou plochu apod.

Na virtual serveru nelze provozovat přímo licencované programy pomocí FlexLM. Jakmile je server/ virtual server spuštěn v jakémkoli režimu vzdálené plochy, licencování programu na daném serveru nebude funkční (program nepůjde spustit, objeví se chyba příslušné licence). Licence produktů GRAITEC (CADKON, Advance) nefungují přes Vzdálenou plochu, Terminal server systému Windows, Citrix, VPN apod.

 

Poznámka: Instalace a konfigurace síťového správce licencí je podrobně popsaná v instalační příručce příslušného programu. Postupujte prosím dle instalační příručky programu.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Licence produktů GRAITEC (CADKON, Advance) nefungují přes Vzdálenou plochu, Terminal server systému Windows, Citrix, VPN apod. Jakmile je PC nebo server spuštěn v jakémkoli režimu vzdálené plochy, licencování programu na daném PC/ serveru nebude funkční (program nepůjde spustit, objeví se chyba příslušné licence).

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Nová aktivace je nutná pouze při vydání a instalaci zcela nové verze, kterou jste na daném PC ještě neměli nainstalovanou a aktivovanou.

Pokud instalujete update (service pack) a program jste již měli aktivovaný, program není nutné znovu aktivovat. Nová aktivace není také vyžadována, pokud program reinstalujete (odinstalujete a znovu nainstalujete na stejném PC) nebo změníte konfiguraci instalace (přidáte nebo odeberete moduly).

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Při jakékoli změně instalace programu (např. při změně nainstalovaných modulů), při instalaci updatu (service packu) nebo při odinstalaci programu se automaticky vytváří zálohy nastavení a knihoven programu. Zálohy se ukládají na tyto cesty:

  • C:\ProgramData\AB Studio
  • C:\Users\Uživatelský profil\AppData\Roaming\AB Studio

Záloha obsahuje vždy příponu "_backup" a v názvu je časová značka vytvoření.

Upozornění: Zálohy mohou mít i několik GB. Pro staré nepoužívané verze CADKON+ můžete staré zálohy ručně odmazat.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Pro opravu instalace je třeba odmazat následující zápisu na disku a v registrech:

Klíče registru:

  • HKEY_CURRENT_USER/ Software/ AB Studio
  • HKEY_LOCAL_MACHINE/ SOFTWARE/ AB Studio
  • HKEY_LOCAL_MACHINE/ SOFTWARE/ Microsoft/ Windows/ CurrentVersion/ Uninstall/ InstallShield_ {0ABCECAD-0600-0400-0100-0AB013000000}
  • HKEY_LOCAL_MACHINE/ SOFTWARE/ Microsoft/ Windows/ CurrentVersion/ Uninstall {0ABCECAD-0600-0400-0100-0AB013000000}
  • HKEY_LOCAL_MACHINE/ SOFTWARE/ AB Studio

Adresáře z disku:

  • C:/ Program Files/ AB Studio
  • C:/ Users/ Váš profil/ AppData/ AB Studio
  • C:/ Users/ Váš profil/ AppData/ Local/ Temp - vymažte obsah Tempu
  • C:/ ProgramData/ AB Studio
  • C:/ Program Files (x86)/ InstallShield Installation Information {0ABCECAD-0600-0400-0100-0AB013000000}

Vysvětlivky:
{0ABCECAD-0600-0400-0100-0AB013000000} tučně zvýrazněné číslo je verze CADKONu (90 = verze 2009, 100 = verze 2010, 110 = verze 2011, 120 = verze 2012, 130 = verze 2013 )

Poznámka: ve Windows XP jsou jiné cesty k adresářům. Zmiňované adresáře na disku hledejte v C:/ Documents and Settings/ All Users nebo Váš používaný profil.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Před reinstalací operačního systému Windows je nutné licence vrátit na servery společnosti GRAITEC a tím si licenci zálohovat. FlexLM umožňuje licence online exportovat a po reinstlaci systému Windows opět importovat.

Správce licencí je dostupný pod nabídkou Start (Windows)/ Programy/ AB Studio/ Autorizace a správa licencí/ Správce licencí nebo spuštěním souboru LicenseUtility.exe, který je umístěn: C:\Program Files (x86)\Common Files\Graitec.

Podrobný postup vrácení licence a aktivace licence je popsán v instalační příručce příslušného CADKONu, která je součástí instalačního balíčku nebo volně ke stažení na www.cadnet.cz na stránkách příslušného CADKONu.

Upozornění: Pokud nebyla licence vrácena, nebude možné po reinstalaci Windows licenci znovu aktivovat a licence bude ztracena. V případě ztráty licence je vygenerování nové náhradní licence zpoplatněno částkou 2.600 Kč. Formulář pro poskytnutí náhradní licence je k dispozici na kartě Ostatní. Formulář je nutné vytisknout, vyplnit, orazítkovat, podepsat a naskenovaný odeslat do autorizačního oddělení na email autorizace@graitec.cz.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Pokud je CADKON nainstalován ve virtualizačním prostředí např. přes VirtualBox, Parallels, UTM apod., po instalaci se nevytvoří zkušební (trial) licence na 15 dní a program není možné spustit. 

Pokud nemáte program zakoupen a potřebujete si program vyzkoušet, kontaktujte prosím obchodní oddělení společnosti Graitec a vyžádejte si zkušební licenci.

Pokud již máte program zakoupen, obdrželi jste tzv. certifikát k licenci. Ten obsahuje aktivační údaje, kterými autorizujte CADKON.

Jakmile bude program autorizovaný, bude možné ve virtualizovaném prostředí spustit CADKON.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Překontrolujte, zdali máte funkční připojení na internet a pokud používáte proxy server, vypněte v možnostech internetu volbu "Kontrolovat odvolání certifikátu serveru" (vyžaduje restart).

Poznámka: Informace se týká licencování pomocí nástroje FlexLM, které je součástí CADKONů verze 2018 a novějších.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Chybová hláška nesouvisí s nekorektně ukončenou žádostí o trial/ domácí verzi, ale jedná se o chybovou hlášku, která se zobrazuje při pokusu o spuštění CADKONu bez patřičné licence. Tzn. že po vyplnění žádosti o zkušební/ domácí verzi dojde k pokusu o spuštění programu a pokud není dohledána příslušná licence, zobrazuje se tato hláška.

Poznámka: Chybová hláška se také zobrazuje při jakémkoli spuštění programu CADKON 2018 (a novější), pokud není autorizován patřičnou licencí.

Po vyplnění žádosti o zkušební/ domácí verzi vyčkejte na zaslání příslušné licence (vyřízení zkušební/ domácí licence může trvat až 3 pracovní dny), program autorizujte a jakmile bude program autorizovaný, chybová hláška se již nebude zobrazovat.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Vaše aktivační údaje nejsou platné, kontaktujte prosím autorizační oddělení na email autorizace@graitec.cz.

Do emailu uveďte chybovou hlášku autorizace, aktivační údaje které byly použity pro autorizaci a kontaktní údaje na jakou firmu byla licence zakoupena.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

FlexLM produktů CADKON komunikuje pouze přes port 7621. Pokud zadáte jiné číslo portu, nebude síťové licencování funkční a lokální stanice nedohledá potřebné licence na serveru se síťovými licencemi.

Poznámka: Přesný postup konfigurace síťového licencování najdete v instalační příručce příslušného CADKONu, která je součástí instalačního balíčku CADKONu nebo samostatně ke stažení na www.cadnet.cz.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Vrácení licence bylo odepřeno návratovou politikou, protože byl překročen max. počet vrácení. 

Byl překročen denní povolený počet aktivací (vrácení) stejné licence na stejném stroji. Vyčkejte 24 hodin až do automatického resetu počítadla.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Jedná se o námi chybně vygenerovanou licenci, kontaktujte prosím technickou podporu pro vygenerování nové licence.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Lokální licence produktů GRAITEC (CADKON, Advance) nefungují přes Vzdálenou plochu, Terminal server systému Windows, Citrix apod.

Pro sdílení licence a použití produktu na více PC, je potřeba zakoupit síťovou verzi daného produktu. Kontaktujte prosím obchodní oddělení společnosti GRAITEC.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Chyba aktivace "ERROR: flxActCommonLicSpcAddASRs - (50050,71564,0)" se objevuje při pokusu aktivovat zkušební licenci na virtuálním PC (např. VirtualBox). Ve virtuálním prostředí není možné aktivovat jakoukoli zkušební licenci.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

FlexLM používaný v produktech Advance a CADKON používá pevně předdefinované porty (v rámci služeb na licencování) + náhodně přiřazené porty (pro komunikaci mezi klientským PC a serverem).

Pevně definované porty jsou: 7621 a 5040. Náhodně přiřazený port lze konfigurovat úpravou licenčního souboru "grtclic.dat", který je umístěn v C:\Program Files (x86)\Graitec\License Server\License File.

Soubor "grtclic.dat" lze upravit v libovolném txt editoru. Níže ukázka nastavení portu v souboru "grtclic.dat":

SERVER this_host ANY 7621
VENDOR GRAITEC PORT=5500
USE_SERVER
FEATURE DUMMY GRAITEC 10100 permanent 1 \

Do řádku VENDOR je možné doplnit číslo portu pro komunikaci mezi klientským PC a serverem. Číslo portu může být libovolné, port by však neměla používat jiná aplikace.

Upozornění: Port 7621 je přednastavené číslo portu pro službu softwarové ochrany. Tento port není možné změnit! V případě že číslo portu změníte, nebude licencování funkční.

Po úpravě licenčního souboru a uložení změn je nutné znovu načíst aktuální stav licenčního souboru. Pomocí nástroje LMTools (C:\Program Files (x86)\Graitec\License Server\Bin) musíte zastavit a znovu spustit příslušnou službu (karta Start/Stop/Reread), aby se načetl nový stav licenčního souboru (popř. je nutné restartovat server).

Následně je možné upravit výjimky firewallu na nově definovaný port + přednastavené porty.

Při instalaci a autorizaci licenčního serveru se standardně vytvoří 4 příchozí pravidla firewallu, popř. je nutné pravidla vytvořit.

  • 1x pro UDP = C:\Program Files (x86)\Graitec\License Server\Bin\GRAITEC.exe
  • 1x pro UDP = C:\Program Files (x86)\Graitec\License Server\Bin\lmgrd.exe
  • 1x pro TCP = C:\Program Files (x86)\Graitec\License Server\Bin\GRAITEC.exe
  • 1x pro TCP = C:\Program Files (x86)\Graitec\License Server\Bin\lmgrd.exe

Do výjimek místních portů nastavte tyto porty 7621, 5040 (pevně definované porty) + nově přednastavený port 5500.

Zobrazit odkaz na tento záznam:

Instalace CADKONu umožňuje spustit instalaci s několika různými parametry. Všechny dostupné parametry instalace lze vyvolat pomocí parametru "-?". Po spuštění exe souboru CADKONu s tímto parametrem se objeví aktuální seznam dostupných parametrů instalace viz obrázek níže.